Kokulu Taş Malzemeleri ve Yapımı

Kokulu Taş Malzemeleri ve Yapımı

Kokulu Taş Tozu

Kokulu Taş Malzemeleri ve Yapımı nda kullanılan malzemelerden en önemlisi sizin de tahmin edeceğiniz gibi kokulu taştır. Benim şu ana kadar gördüğüm dört çeşit hazır renk var ; beyaz taş tozu, mavi taş tozu, pembe taş tozu ve sarı taş tozu. Diğer renkleri elde etmek isterseniz yine kokulu taş malzemeleri satan yerlerden bu taşlar için yapılmış olan çeşitli renk pigmentleri bulunmakta, bu renk pigmentlerini kokulu taşın yapımı esnasında suyu kattıktan sonra içine istediğiniz miktarda koyabilirsiniz, ben genellikle bir çay kaşığının ucuyla koyuyorum. Benim özellikle en çok hoşuma giden renkler ; mink, mor ve fuşya..

 

 

Pembe Taş Tozu
Pembe Taş Tozu
Beyaz Taş Tozu
Beyaz Taş Tozu
Mavi Taş Tozu
Mavi Taş Tozu
Sarı Taş Tozu
Sarı Taş Tozu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kokulu taş için esanslar

Benim bildiğim en az kırk tane esans var.. Bunlar arasında ; lavanta, gül, lale, leylak, zambak, hamam (ki bu bildiğimiz hacı şakir kokusudur), okyanus, hanımeli (bu benim favorim!), bebek pudrası (bunu genellikle bebek ürünlerinde kullanıyorum, genellikle hafif bir kokudur), defne, karpuz, kavun, ceviz, sandal ağacı ve daha bir sürü..

Kokulu Taş Esans
Kokulu Taş Esans

Kokulu taş için kalıplar

Kalıpları yüksek sıcaklığa dayanıklı silikondan yapılıyor. Silikon kalıp alırken dikkat etmeniz gereken şey ilk önce onların duruşları olmalıdır. Düz bir zemine koyup ne kadar doğru durduğuna bakabilirsiniz.  Her ihtimale karşı siz alırken yine de iade garantili alın, çünkü yapmaya başladığınızda silikon kalıbın ne tarz hataları olacağını önceden kestiremeyebilirsiniz.

Piyasada silikon kalıp çeşitleri bir hayli fazladır. Silikon kalıp modelleri arasında aşk, bebek, hayvan, yılbaşı, çiçek, deniz, çizgifilm, futbol, geometrik şekiller ve sizi şaşırtacak bir sürü model vardır. Benim ilk baştan beri favorim olan kalıp modeli, uyuyan bebek silikon kalıbıdır 🙂

Bazen aklınızda olan bir figürü hiçbiryerde bulamayabilirsiniz, bunun için silikon kalıp yapan yerler var onlarla iletişim kurabilirseniz size yardımcı olacaklardır.

Kokulu Taş Malzemeleri ve Yapımı
Kokulu Taş Malzemeleri ve Yapımı

Kokulu taş yapımı

Kokulu taş nasıl yapılır? Bunun için size öncelikle küçük bir mutfak tartısı gerekiyor. Eğer gözünüze ve elinizin ayarına güveniyorsanız almasanız da olur. Ama ben gram gram ölçtüğüm için ihtiyacım oluyor. Kalıbınıza göre uygun miktardaki taş tozunu ölçeğinize koyup, uygun miktardaki normal musluk suyunu bunun üzerine döküp – uygun miktar dediğim 100 gr taş tozu için 25-30 gr. su kullanılmalıdır– , sonrasında esansını ekleyip karıştırıyoruz, ben genellikle karıştırmak için tahta çubuk kullanıyorum, siz de o şekilde kullanabilirsiniz, sonrasında iyice karıştığını ve artık top top olmadığını anladığınız zaman kalıbınıza dökebilirsiniz. Kokulu taşın, kalıpta daha hızlı donmasını sağlayan hızlandırıcılar var, onlardan almanızı tavsiye ederim.

Benim yaptığım ve satışa sunduğum bazı örnekleri aşağıda gösteriyorum. Eğer detaylı incelemek isterseniz www.sabuncuklar.com sayfasına tıklayarak ürünleri bulabilirsiniz.

Bebekli Çerçeve Kokulu Taş
Bebekli Çerçeve Kokulu Taş
August Mavi Bebek Kokulu Taş
August Mavi Bebek Kokulu Taş
Melek Kanadında Balerin Bebek
Melek Kanadında Balerin Bebek

Kokulu taş satışı

Bu aşamada internetten satış için benim kullandığım 3 yöntem var ;  isterseniz kendinize bir web sayfası yapabilir ya da facebook sayfası açabilir yahut instagram üzerinden satışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Sevgiler..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *